Fragment

Jak to się dzieje zatem, że osoby w ogóle się ujawniają, skoro ryzyko odrzucenia i straty są tak wielkie, wsparcie środowiskowe często tak małe, a ryzyko zawstydzania tak niebezpiecznie wysokie?

Teoria Gestalt szuka fenomenologicznej odpowiedzi na pytania tego typu w koncepcji samoregulacji organizmu. Oznacza to, że gdy wewnętrzne potrzeby, pragnienia, apetyty i chcenia wypływają do świadomości, podmiot organizujący – osoba – jednocześnie tworzy znaczący obraz tego, co jest wspierane i wykonalne w polu oraz jak te możliwości odnoszą się do jego/jej potrzeb ekspresji i spełnienia. Świadomość to spójne poczucie interaktywnych granic wszystkich tych potrzeb i warunków w polu, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, subiektywnie postrzeganych i ocenianych. Organizm ludzki jest zawsze zaangażowany w nieustające wzajemne oddziaływanie między potrzebami wsparcia a potrzebami ekspresji i pokarmu. Na najbardziej podstawowym poziomie musimy wdychać powietrze, aby oddychać, i przynajmniej dopóki nie będziemy wystarczająco silni, aby zmienić nasze środowisko, nie mamy innego wyjścia, jak tylko spróbować oddychać powietrzem, które jest. W naszej kulturze, u każdej osoby, której skłonności homoseksualne przebijają się do świadomości, pojawia się konstatacja, że środowisko może nie oferować wystarczającej ilości „powietrza” do oddychania. To, że homoseksualne potrzeby milionów ludzi w jakiś sposób ujawniają się w świadomości i zachowaniu, jest świadectwem siły głębokich potrzeb organizmu w obliczu braku wsparcia społecznego.

Plik PDF do pobrania tutaj.

Audiobook (YouTube)

Audiobook (mp3)