D

Davies Dominic, Próby Zmiany Orientacji Seksualnej (Terapia Reparatywna) (tekst)

Fragment

Próby Zmiany Orientacji Seksualnej – także znane jako Terapia Reparatywna (TR) lub Terapia Konwersji – jest multimilionowym przemysłem zdominowanym przez konserwatywne grupy chrześcijańskie (jest też jedna żydowska organizacja o nazwie JONAH). W Stanach Zjednoczonych, gdzie religia ma duże znaczenie kulturowe, to przedsięwzięcie jest szczególnie wielkie. Wielka Brytania podobnie jak i reszta świata coraz częściej jest poddawana wpływom ‘misjonarzy’, którzy będąc gorącymi zwolennikami metody konwersji podróżują po Świecie wygłaszając kazania na temat ‘perwersyjnej’ formy miłości i szkolą chrześcijańskich ‘terapeutów’.

Należy jednak zauważyć, że fasada terapii reparatywnej zaczyna się stopniowo kruszyć. W kwietniu tego roku, Dr Robert Spitzer – psychiatra, który przysłużył się do usunięcia homoseksualizmu z DSM [międzynarodowego vademecum chorób i zaburzeń psychicznych – przyp. tłum.] przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów ofiarował przeprosiny za wielce kontrowersyjne i fałszywe badania jakie opublikował w 2001 roku. Badania te były oparte na 200 wywiadach przeprowadzonych przez telefon z osobami, które rzekomo zakończyły terapię konwersji ‘sukcesem’. Cała reszta tomu pisma “Archives of Sexual Behaviour”, w którym badania Spitzera zostały opublikowane, jest całkowicie szczegółową krytyką ich metodologii jak i wniosków do jakich miały one rzekomo prowadzić. Dr Spitzer, który obecnie cierpi na chorobę Parkinsona, stwierdził: “W refleksji muszę przyznać, że krytyka [względem mego badania – przyp. tłum.] jest w większości poprawna”. Spitzer teraz przyznaje, że osoby uczestniczące w jego badaniach odczuwają popęd do tej samej płci niezależnie od tego czy poddane one były wieloletniej terapii reparatywnej i modliły się regularnie. Podobnie wiele osób zatrudnionych w organizacjach konwersyjnych, odczuwały niezmieniony popęd do tej samej płci.

Tłumaczenie

Łukasz Konieczka

Data publikacji

2012

Odnośnik

Link: http://www.pinktherapy.com/portals/0/downloadables/Translations/CE_Polish.pdf

Fragment Próby Zmiany Orientacji Seksualnej – także znane jako Terapia Reparatywna (TR) lub Terapia Konwersji – jest multimilionowym przemysłem zdominowanym przez konserwatywne grupy chrześcijańskie (jest też jedna żydowska organizacja o nazwie JONAH). W Stanach Zjednoczonych, gdzie religia ma duże znaczenie kulturowe, to przedsięwzięcie jest szczególnie wielkie. Wielka Brytania podobnie jak i reszta świata coraz częściej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content