
Środy z Traumą w Klubie Gestalt
Zapraszamy do wspólnego omawiania kolejnych rozdziałów książki “Trauma Therapy And Clinical Practice: Neuroscience, Gestalt And The Body” Miriam Taylor. Książka jest podzielona na 13 zgrabnych rozdziałów. Na każdym spotkaniu zajmujemy się jednym, wybranym, rozdziałem. Czas trwania grupy to 3 miesiące. Spotykamy się w każdą środę w godzinach 19:00-20:30.
Lynne Jacobs: Książka Taylor przedstawia wyrafinowane teoretycznie i klinicznie podejście do pracy z traumą z fenomenologicznego punktu widzenia. Chociaż odwołuje się do procesów mózgowych, kliniczna siła tej książki polega na tym, jak (autorka) pięknie integruje istniejącą wiedzę o doświadczaniu traumy ze swoim umiejętnym, empirycznym, gestaltowym podejściem do pracy z „oknem tolerancji” i innymi koncepcjami teorii traumy. Jej książka miała natychmiastowy wpływ na moją pracę.
Już w tę środę omawiamy:
CZĘŚĆ 1
Powiększanie pola wyboru
- Umożliwianie zmiany
- Zmiana z punktu widzenia klienta
- Uwagi wstępne
- Paradoksalna Teoria Zmiany* i trauma
- Inne czynniki w procesie zmiany
- Neuronauki, trauma i zmiana
- Tworzenie warunków do wzrostu
- Ku Zintegrowanemu Modelowi Zmiany
- Podsumowanie
Adres Zooma do spotkania oraz wątek tej grupy znajduje się na Klubie Gestalt.
Fragment książki
Trauma ze swej natury powoduje pęknięcia na wielu poziomach. Zdarzenia traumatyczne nie są odosobnionymi wydarzeniami, a wewnętrzne doświadczenie osoby, która doznała traumy, znajduje odzwierciedlenie w szerszym świecie. Stolorow trafnie mówi o ‘straumatyzowanych ludziach żyjących w niezgodnym świecie’ (2007: 13). Dla ofiar pęknięcia zachodzą w ciągłości ich doświadczeń, spójności self i stabilności świata. Ich doświadczenie jest zdekontekstualizowane. Osoby będące obok często reagują zaprzeczeniem, niedowierzaniem, sprzymierzeniem się ze sprawcą, obwinianiem lub nadmierną opiekuńczością. Trauma kieruje nas osobiście do rzeczy, których wolelibyśmy o sobie nie wiedzieć, a odpowiadamy wymazując je. W szerszym polu społecznym, w tym w systemie prawnym, mediach i na arenie politycznej, istnieją podobnie spolaryzowane stanowiska. Traumatyczne reakcje rozlewają się z jednostki na zbiorowość w równoległych procesach, które podtrzymują i wzmacniają traumę (Soth 2007:74) i nikt nie jest na nie odporny. // Tłum. Ula Kr
Obrazek: Penitentes, Xul Solar 1917
Zapraszamy do wspólnego omawiania kolejnych rozdziałów książki “Trauma Therapy And Clinical Practice: Neuroscience, Gestalt And The Body” Miriam Taylor. Książka jest podzielona na 13 zgrabnych rozdziałów. Na każdym spotkaniu zajmujemy się jednym, wybranym, rozdziałem. Czas trwania grupy to 3 miesiące. Spotykamy się w każdą środę w godzinach 19:00-20:30. Lynne Jacobs: Książka Taylor przedstawia wyrafinowane teoretycznie…