Ruch do kon/taktu – wprowadzenie do relacyjnej pracy ciałem i ruchem w terapii gestalt

26 maja, 2023 - 28 maja, 2023

1350zł

„Nie ma kontaktowania bez ruchu ani ruchu bez kontaktowania”

Ruella Frank

Cielesne doświadczenie jest integralną częścią naszej egzystencji, a ruch leży u podstaw naszego bycia-w-świecie-z-innymi. Mimo to, często te aspekty bywają ukryte bądź są przez nas pomijane. Takie twórcze przystosowania odgrywają w naszym życiu ważną rolę, a jednocześnie mogą ograniczać twórcze i spontaniczne funkcjonowanie, szczególnie gdy są nawykowe i utrwalone. Aby wspierać procesy cielesne w terapii, terapeuta_tka musi rozwijać własną praktykę świadomości ciała i ruchowej ekspresji.

Na tym wprowadzającym warsztacie, będziemy w oddechu, posturze i gestach odkrywać doświadczenia naszego ‘żywego ciała’. Przyjrzymy się temu, jak hamujemy naszą żywotność i jak możemy odzyskać poczucie zachwytu i ciekawości w kontakcie ze sobą i otaczającym nas światem naturalnym i społecznym. Poprzez własną praktykę ucieleśnionej obecności tu-i-teraz, będziemy równocześnie rozwijać estetyczną wrażliwość na niewerbalne procesy klienta/tki.

Korzystając z obecności grupy, będziemy w ruchu badać nasze style kontaktowania. W niewerbalnych interakcjach będziemy obserwować na ile płynnie zbliżamy się i oddalamy, tworzymy i znajdujemy oparcie, czy wyznaczamy granice w relacji. Eksploracja własnych wzorców ruchowych da nam wgląd we własne utrwalone motywy relacyjne, jak również będzie wspierać umiejętność diagnozowania relacyjnego pola poprzez kinestetyczny rezonans.

Warszat będzie oparty o somatyczno-rozwojowe podejście Ruelli Frank (Developmental Somatic Psychotherapy), które jest głęboko zakorzenione we współczesnej teorii-praktyce terapii gestalt. Na zajęciach będziemy korzystać z ‘ucieleśnionego dociekania’, wedle którego uczenie się jest procesem odczuwania i doznawania, a nie tylko abstrakcyjnym przyswajaniem. Tak głęboko zintegrowana wiedza daje terapeucie/tce oparcie w gabinecie stanowiąc podstawę do ucieleśnionych interwencji w tu-i-teraz.

26 maja, 2023
28 maja, 2023