Praca ze wstydem – wstyd w pracy psychoterapeuty

13 października, 2023 - 15 października, 2023

1250zł – 1450zł

Wstyd to uniwersalne wyzwanie w pracy psychoterapeutycznej.

Psychoterapia nieuchronnie ujawnia uczucia i doświadczenia, które często długo były- nie bez powodu – ukrywane.

Po prostu , nie było wczesnej wystarczającego wsparcia aby w pełni być obecnym z tymi doświadczeniami.

Niebezpieczeństwo psychoterapii polega m.in , na tym, że nawet przy najlepszych umiejętnościach i intencjach psychoterapeuty, mogą się pojawić te same uczucia wstydu- u klienta i terapeuty.

Nikt nie chce odczuwać wstydu. Jest on, generalnie, zbyt bolesny. Zamiast tego, pojawia się szereg innych uczuć i zachowań, które niejako „zastępują ” wstyd: złość, unikanie, wycofanie, i inne. Dotyczy to również terapeuty, który może być zaskoczony wpadnięciem w „cykl wstydu” z klientem. Częstym substytutem jest w takiej sytuacji np. zadawanie pytań, które nakierowują reflektor na klienta, pozostawiając uczucia terapeuty w cieniu.

Znajomość istoty wstydu, jego genezy, przejawów i dynamiki w terapii jest niezbędnym elementem praktyki zawodowej.

Ten warsztat służy jako wprowadzenie do bardzo ważnego i dużego tematu. Delikatnie i z szacunkiem wkroczymy na terytorium wstydu. Ponieważ temat traktuję z perspektywy Terapii Gestalt, to w równym stopniu przyjrzymy się zastosowaniu pracy ze wstydem wobec siebie i klientów. Będziemy się przyglądać samemu wstydowi jako regulatorowi pobudzenia, jego zdrowym aspektom, wstydowi jako podstawie funkcjonowania(kluczowemu introjektowi), przejawom( retrofleksji towarzyszącej wstydowi), cyklowi wstydu terapeuta-klient, doświadczeniu wyobcowania/przynależności. Odniesiemy się też do wstydu,  poczucia własnej wartości i relacji w treningu psychoterapeutów.

Zagadnienia:

• geneza i przejawy wstydu
  • natura i funkcje wstydu
  • problemy w pracy terapeutycznej
  • oznaki wstydu u klienta/terapeuty
  • przerywanie cyklu
  • dostosowanie ekspozycji do możliwości klienta
  • wykorzystanie wsparcia
  • paradoks szkolenia

Propozycje pracy:

• prezentacje zagadnień
    • ćwiczenia
    • demonstracja pracy/ prace własne
    • superwizja
    • Zapraszamy psychoterapeutów i studentów psychoterapii (od 4 roku szkolenia), którzy identyfikują się z podejściem Terapii Gestalt.

13 października, 2023
15 października, 2023