Streszczenie

Terapeuci Gestalt muszą konceptualizować swoją pracę kliniczną, aby świadomie różnicować podejście do różnych klientów. Diagnozowanie jest naturalną i niezbędną częścią procesu terapeutycznego. Zbudowanie spójnego systemu diagnostycznego w terapii Gestalt jest trudnym zadaniem, ponieważ terapeuci Gestalt wykorzystują (i często łączą) różne perspektywy patrzenia na sytuację kliniczną. Niniejszy artykuł pomaga rozróżnić perspektywy powszechnie stosowane w podejściu Gestalt: Perspektywę Teorii Pola, Perspektywę Kontekstualną i Perspektywę Psychopatologii. Świadome objęcie tych perspektyw pozwala terapeucie wykorzystać każdą z nich i czerpać korzyści z ich wzajemnej komplementarności, co z kolei umożliwia lepsze obrazowanie złożonych sytuacji terapeutycznych. Autor wykorzystuje swoje doświadczenie z dziedziny psychiatrii, aby przedstawić Model Diagnostyczny Trzech Perspektyw, który pozwala uniknąć polaryzacji między podejściem Gestalt a podejściem medycznym.

Tłumaczenie

Ula Krasny