Zapraszam na kolejną odsłonę warsztatów dla psychoterapeutów i psychoterapeutek pragnących kompetentnie zajmować się tematyką płciowości, seksualności i związków.
Wiem, że w podstawowych szkoleniach terapeutycznych tematyka związana z naszą własną płciowością i seksualnością bywa mało obecna lub jest marginalizowana. Uwaga jest częściej skupiana na „drugiej stronie” relacji terapeutycznej – osobie klienckiej, jej seksualności i doświadczeniach. Tymczasem to, co uda nam się dojrzeć w osobie klienckiej zależy od tego, do czego jesteśmy w stanie dotrzeć w nas samych. Osobista historia życiowa towarzyszy nam w pracy terapeutycznej i może wpływać na nasze reakcje, interwencje, gotowość do poruszania pewnych tematów, oraz na to, czego nie dostrzegamy i na czym nie chcemy koncentrować uwagi. Wysoka samoświadomość osoby prowadzącej terapię, swoboda i pewność w obcowaniu ze swoim psychoseksualnym SELF jest jednym z podstawowych warunków, aby móc kompetentnie zająć się w terapii tym, co intymne i zawstydzone. Znajomość siebie w tym temacie jest niezbędna, abyśmy mogli zapewnić warunki bezpiecznej relacji terapeutycznej, w której możemy z delikatnością i bez lęku pochylać się nad kruchymi aspektami JA osób poszukujących u nas pomocy. Aby zdobyć takie kompetencje należy przeanalizować własny seksualny genogram, znaczenie socjalizacji do określonych ról płciowych, związków i relacji seksualno-romantycznych, wpojone przekazy rodzinne, wartości oraz doświadczenia życiowe (radosne i bolesne), które odciskają się na naszym doświadczaniu swojego psychoseksualnego SELF.
Tym warsztatem zapraszam osoby udzielające pomocy do pogłębionego wglądu we własne JA oraz do krytycznej refleksji nad społecznym i osobistym znaczeniem tożsamości płciowej i seksualnej dla budowanych relacji terapeutycznych.
Warsztaty prowadzone są metodami aktywnymi, angażującymi pracę na doświadczeniu osobistym, z krótkimi elementami wykładowymi.
Dla kogo?
Warsztaty są przeznaczone dla psychoterapeutów i psychoterapeutek różnych modalności. Bliskie jest mi stwierdzenie Leslie Greenberga o tym, że interwencje terapeutyczne są jak wysepki w oceanie relacji – i właśnie na relacji będziemy się skupiać. Zapraszam osoby zajmujące się zawodowo psychoterapią niezależnie od ich własnych tożsamości seksualnych i płciowych. Na warsztatach będzie przestrzeń do przyglądania się znaczeniom naszych tożsamości LGBTQ+/GSRD (Gender, Sexual & Relationships Diversities) oraz naszym heteronormatywnym, cispłciowym pozycjom.
Czego doświadczysz?
– Przyjrzysz się różnym częściom swojej psychoseksualnej tożsamości oraz temu, jak wpływają na Twoją pracę. Znajdziesz się w grupie osób podobnych oraz innych od Ciebie. Będziesz mieć szansę doświadczyć wspólnoty (oraz różnicy) z innymi osobami zajmującymi się psychoterapią.
– Zbadasz jak Twoja własna historia życiowa i tożsamości związane z płcią i seksualnością mogą wpływać na Twoją pracę w gabinecie oraz dowiesz się, jak to wygląda u innych osób. Zobaczysz jak zjawiska zinternalizowanego wstydu, stygmatyzacji i stresu mniejszościowego mogą odbijać się w Twoim doświadczeniu kształtując Twoje myśli, uczucia i wybory.
– Pogłębisz rozumienie znaczenia własnej tożsamość seksualnej i płciowej – jak wpływa ona na Twoje relacje osobiste oraz relacje z klientami i klientkami (zarówno z grupy większościowej i mniejszościowej). Będziesz mieć możliwość spojrzenia na rozwój swojego seksuaIno-płciowego JA i osób klienckich przez pryzmat istniejących teoretycznych modeli kształtowania się tożsamości.
– Będziesz uczestniczyć we współtworzeniu bezpiecznego miejsca, atmosfery szacunku i akceptacji do opiekowania się kruchymi aspektami swojej intymności. Możesz doświadczyć siebie w ujawnianiu się innym i komunikowaniu własnych granic ujawnienia.
– Rozważysz różne aspekty ujawniania się w gabinecie i poza nim, w zgodzie ze sobą i z korzyścią dla prowadzonych procesów terapeutycznych. Sprawdzisz, kiedy, jak, co ujawniać i… czy w ogóle ujawniać – w jaki sposób Twoja autentyczność i nazwane wprost doświadczenie osobiste mogą zaistnieć w relacji terapeutycznej.
osoba prowadząca: Jan Świerszcz – psycholog i certyfikowany psychoterapeuta