„It’s not the same” (Picó Vila, 2020) ‒ „to nie to samo” ‒ tak pracę online podsumowali psychoterapeuci i psychoterapeutki Gestalt rozpoczynający prowadzenie terapii w tej formie krótko po wybuchu pandemii Covid 19. I rzeczywiście ‒ praca terapeutyczna online to coś innego niż praca w gabinecie. Nie chodzi o to, by temu zaprzeczać. Nie chodzi również o to, by sesje online na siłę upodobnić do sesji w gabinecie.
Przyjrzyjmy się zatem, jak pracować online, przyjmując z pokorą ograniczenia tej formy kontaktu, a zarazem dostrzegając nowe możliwości, jakie ona daje.

Tekst jest skróconym i zmienionym fragmentem pracy Czy można zbudować zdalny „dom komunikacyjny”? O współczesnym ujęciu teorii pola w indywidualnej psychoterapii Gestalt online, Warszawa 2022

Na obrazku fragment: Points of Contact No. 2′, Victor Pasmore, 1964 | Tate

Strona WWW Autorki