Streszczenie

Nasz świat jest bardzo złożony i pełen konfliktów. Wierzę, że stworzenie i wdrożenie zdrowego procesu wprowadzania zmian ma zasadnicze znaczenie dla kultur i społeczeństw, by mogły się stać bardziej zróżnicowane, oparte na współpracy i poszanowaniu, a nawet – bardziej pokojowe. W ten sposób może nastąpić pozytywna zmiana społeczna.
W tym artykule zacznę od zdefiniowania zmiany społecznej, a następnie opiszę kilka ważnych czynników, które ją hamują. Często są one związane z potężną dynamiką plemienną, której efektem są zawężone, irracjonalne, uproszczone i głęboko zakorzenione tożsamości. Twierdzę, że podejście Gestalt, pierwotnie zaprojektowane do indywidualnej pracy terapeutycznej, może odegrać znaczącą rolę w reagowaniu na sytuacje związane ze zmianą społeczną. Prześledzę, w jaki sposób otwarcie się nurtu Gestalt na pracę z: parami, rodzinami, grupami, zespołami i organizacjami dostarczyło teoretycznych podstaw do pojawienia się postaci współczesnego konsultanta zmiany społecznej w podejściu Gestalt. Podczas tej ewolucji zarządzanie naszym zaangażowaniem i poparcie dla idei były najważniejsze, byśmy mogli się stać rzecznikami zdrowego procesu. W dalszej kolejności opisuję zbiór pojęć teoretycznych i wartości, które stanowią podstawy naszej pracy i są niezbędne do radzenia sobie z konfliktem w ramach zmiany społecznej. Kończę ten tekst studium przypadku.

Tłumaczenie:

Marta Hejnar